Mükemmelleştiremediklerimizden misiniz?

Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Yanlışlarımızla varız, onlarla doğduk, hayatımız onları düzeltmekle geçiyor ve öldüğümüzde hayata dair pişmanlıklarımız, keşkelerimiz olmamasını diliyoruz hepimiz. Mükemmel olmaya çalıştığımız her dakika zaten mükemmel olan özelliklerimizden bile götürüyor olabilir.

Farklılıklarımız bizi biz yapan şeyler, neden hepimiz birbirimize benzemeye çalışıyoruz? Herkes basit sıradan bi mükemmelliğe ulaşırsa, o da sıradan olmayacak mı? Sonraki hedefimiz ne olacak o zaman?
Geçmişin pişmanlıkları, geleceğin telaşı ve endişeleri şimdiyi yaşanmaz kılıyor çoğu zaman. Bu belki de kendimize yaptığımız en büyük haksızlıklardan biri. Zaten kısacık olan ömrümüzü yaşamaya izin vermiyoruz kendimize. Toplum, aile, iş, okul sana bana bize bir sürü baskı yapıyor zaten, onların istediklerini yerine getirirken kendi istediklerimizi unutuyoruz, hatta belki daha ne istediğimizi bile bilmiyoruz. Kaçımız istediğimiz bölümde okuyor? Kaçımız sevdiği işi yapıyor? Kaçımız olmak istediği kişi? Mesela sen, hayat amacın ne? Hayatın neye hizmet ediyor? İyiliğe, güzelliğe, sevgiye, barışa, huzura, ya da paraya? Çoğumuz günü kurtarmaya çalışmaktan bunları düşünmeye vakit bile bulamıyor.

 

Şimdi sevgili okur, senden istediğim 2 tane şey var, 1.si kendinde iyi ve kötü bulduğun özellikleri düşün (yazsan görmek senin işin daha kolay olur ama gereksiz kişisel gelişim zımbırtılarına çevirmek istemiyorum.) kötü ya da olduğunu düşündüğün özelliklerinin her biri için şunu düşün ‘gerçekten sen mi kötü/iyi olduğunu düşünüyorsun yoksa başkaları öyle olduğunu düşünmeni mi istiyor?’ Yani mesela vücudunla ilgili bir sorun görüyorsun diyelim, sorunun sebebi ötekilerin seni güzel görmemesi mi yoksa sağlığınla ilgili bir şey mi? Eğer ilk seçenekse onu sal gitsin. Böyle yapa yapa bütün abartılmış beklentileri yıkıcaz! Çok inanıyorum buna! 2. istediğim şey de hayat amacın üzerine düşünmen, ama bu öyle 1 2 dakika düşünüp ‘he finalleri geçeyim yeter bana ya’ gibi bir şey değil. Ciddi ciddi düşünmeni istiyorum bunu.

 

Son olarak sevgili okur, eğer varsan ve bu yazıyı okuyan 1-2 özel insandan biriysen lütfen söylediklerimi yap ve benimle iletişime geç, bana soru sor bana tavsiyede bulun bi de, yu ken falov mi on instegram end tividir, piliz sabskırayb may çenıl dont forget tu liiv koment davn bılov.

Advertisements

2 thoughts on “Mükemmelleştiremediklerimizden misiniz?

  1. kalabalıktan kendimizi ayırıp farklı bulsak da (entelektüel manada) kalabalık gözümüzde “kalabalık” olarak tek şey olmaz mı? Kalabalıktaki herkesi bir görmek avamlık değil mi? diğer yandan kalabalığın bir üyesi olup kitlelerin peşinden sürüklenmek de başka bir acizlik değil mi? hani everyone is unique ti. Bu durumda kalabalığın atfettiği gerçekten boş muydu? mükemmelik yolunda kitlelerce hareket etmek ütopya mıydı? Zirvedekiler gerçekten yalnız mıydı? o zaman bunca çaba aslında ne içindi? felsefe sadece mutlu olmak mıydı eylemlerimizde? bu kadar bireysellik bencil etmez de ne ederdi?

    Liked by 1 person

  2. Bahsettiğim şey tam olarak da kalabalıktaki herkesi bir görmemek gerektiğiydi, biz de o kalabalığa dahiliz bir şekilde ve farklılıklarımızı koruyarak dahilliğimizi devam ettirmeliyiz, kalabalıktaki herhangi biri değil kalabalıktaki ‘biri’ olabiliriz. Çünkü bence gerçekten everyone is unique. Herhangi bir kalabalığın peşinden sürüklenmenin tam karşısındayım, ama bir kalabalığa da dahil olmak lazım, sadece bunu yaparken olduğun kişiyi kaybetmemek ve ötekilere zarar vermemek gerek. Yani herkes farklı sen de farklısın böyle devam et ama ötekilere saygı duy ki onlar da sana saygı duysun.
    Kendini gerçekleştirmek, gerçekleştirdiğini korumak bencillik sayılır mı? Kendin olmak yalnız kalmayı gerektirir mi? Yalnızlık sadece zirvedekiler için mi?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s